کاظمی، نایب رئیس کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس

نماینده مجلس در کارگروه فیلترینگ: مخالف ادامه فیلترینگ تلگرام هستم

نماینده و ناظر مجلس در کارگروه تعیین مصادیق مجرمانه، خبر داده است که به زودی فیلترینگ شبکه پیام‌رسان تلگرام برداشته خواهد شد و «دولت و مجموعه نظام به دنبال فیلترینگ کامل تلگرام نیستند.»

«محمد کاظمی»، ناظر مجلس در کارگروه تعیین مصادیق مجرمانه در گفت‌وگو با «خانه ملت» گفته است: «فیلترینگ دائم شبکه‌های مجازی به نفع کشور نیست زیرا عده‌ای از مردم از آن کسب روزی می‌کنند.»

کاظمی، نایب رئیس کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس

کاظمی، نایب رئیس کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس عنوان کرده است که بهترین کار، سالم‌سازی و افزایش فرهنگ و آگاهی رسانه‌ای مردم است و محدودیت‌ها صرفا در مسائل امنیتی و مواقع خاص باشد.

پیش از این نایب رئیس کمیسیون کسب و کارهای نوین اتاق ایران خبر داده بود که ۱۰ الی ۱۵ هزار کسب‌وکار از بستر تلگرام و اینستاگرام استفاده می‌کنند. کاظمی نیز در این باره گفته است:

«بیکار کردن افراد که از این طریق ارتزاق می‌کنند می‌تواند آسیب‌های دیگری برای کشور به همراه داشته باشد لذا باید در محدودیت‌سازی‌ها به حداقل‌ها اکتفا شود. با توجه به وجود مشاغل در فضای مجازی بخصوص تلگرام و کسب درآمد باید در ادامه فیلترینگ تلگرام منافع تمامی مردم حفظ شود. به دلیل آرام شدن فضای کشور مخالف ادامه فیلترینگ هستم.»

باید توجه داشت که این صرفاً نظر یکی از اعضای کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه است و این کارگروه ۱۳ عضو دارد که به این شرح هستند:

دادستان کل کشور (رئیس کارگروه)

رئیس یا نماینده سازمان صدا و سیما

وزیر یا نماینده وزیر اطلاعات

وزیر یا نماینده وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی

وزیر یا نماینده وزیر دادگستری

وزیر یا نماینده وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات

وزیر یا نماینده وزیر علوم تحقیقات و فناوری

وزیر یا نماینده وزیر آموزش و پرورش

فرمانده نیروی انتظامی

یک نفر خبره در فناوری اطلاعات و ارتباطات به انتخاب کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی

یک نفر از نمایندگان عضو کمیسیون قضائی و حقوقی به انتخاب این کمیسیون به تأیید مجلس شورای اسلامی

رئیس سازمان تبلیغات اسلامی

نماینده دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی

در حال حاضر نظرات مختلفی از سوی مسئولین درباره رفع فیلتر تلگرام عنوان می‌شود. «عبدالصمد خرم آبادی» معاون دادستان کل کشور روز گذشته گفته بود که فیلترینگ تلگرام باید مدت‌ها پیش رخ می‌داد. کاظمی نیز اکنون خبر می‌دهد که دولت و مجموعه نظام به دنبال فیلترینگ کامل تلگرام نیستند؛ اظهارنظری که مشابه با نظر وزیر ارتباطات است. آذری جهرمی در پایان هفته گذشته خبر داده بود که رفع فیلتر این پیام رسان منوط به حذف محتوای تروریستی و همکاری تلگرام است.

تلگرام، تنها یک پیام‌رسان میان دو نفر یا یک گروه نبود و کانال رسانه‌ای نیست. این پلتفرم قابلیت‌های خاص و ویژه‌ای مانند ربات و APIهای مختلف را در اختیار کسب‌وکارها قرار می‌دهد و در حال حاضر هیچ‌یک از پیام‌رسان‌های داخلی و خارجی قابلیت‌ها و امکانات تلگرام را در اختیار کاربران و کسب‌وکارها قرار نمی‌دهند.

منبع:دیجیاتو

 

[post-views]

 

پیشنهاد من به شما